Soğan Suyu’nun Saçlara Faydaları ve Etkileri

Çoğumuz bilmiyoruz ama, mucizevi bir şekilde soğan suyuna dayanan saç ürünleri folikülleri besler, kan dolaşımını geliştirir ve aşırı saç dökülmesini önleyebilir. Böylece, soğan saç büyümesine yardımcı olur, prematüre kahverengileşmeyi azaltır ve bakterisid etkisi nedeniyle kepek oluşumunu önler. Soğan suyunun saçlara faydası oldukça fazladır. Doğal bir saç bakım iksiridir diyebiliriz. Soğan suyu, saç dökülmesine karşı etkili bir silahtır. Dermatoloji Dergisi’nde (“Alifatik Areata İçin Yeni Bir Topikal Tedavi” olan “Soğan Suyu


(Allium cepa L.)” adlı yayınında yayınlanan bir çalışmada soğan ekstraktının saç dökülmesi olarak da bilinen alopesi üzerindeki etkinliği kanıtlanmıştır.

Saç ve kafa derisi üzerinde yapılan soğan suyu uygulaması, bazı durumlarda birkaç sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir:

 • Zayıflamış saçlar
  Kısmi kellik, nadir saçlar
  Kepek
  Aşırı yağlı veya kuru saç derisi
  Yavaş uzama
  Soluk doğal renk
  Hasar görmüş saçlar (renklendirme işleminden sonra, perma)

Saç Büyümesine Soğan Nasıl Yardımcı Olur?

Onbeşinci yüzyılda, Ayurveda ya da şifalı bitkiler, farklı kutsal yazılarda ya da çeşitli söylemlerde soğanları övdüler. Soğan ekstraksiyonunun, gri saçın kalınlığı ve renginin restorasyonu için çok etkili olduğunu vurgulamışlardır.

Soğan, sadece saç köklerini güçlendirmekle kalmayıp, soğanların bol olduğu tüm besin maddeleri ile de doygun doygunluğunu teşvik ederek saçları mükemmel şekilde idare eder.

Soğanların tıbbi özellikleri belirli bileşikler ve elementler ile sağlanmaktadır.

Organik asitler (limon ve elma asidi) yardım hasar onarım hücreleri.
Potasyum derisini nemlendirir.
Askorbik asit – böylece saç köklerinin kan tarafından teslim oksijen miktarını artırarak, kan daha hızlı çalışmasını sağlar – böylece hücresel solunum, aktif bir kez stilled veya rahatsız metabolizmasını artırır. Yükselişi kollajen üretimi saç yapısının elastikiyetinden sorumludur.
Biotin davranır saç hasarlı; Donuk ve kırılgan saçların durumunu iyileştirir, bölünmeleri önler.
Niasin saç köklerini güçlendirir.
Eser elementler saç ve saç derisi hücreleri (kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, iyot, kükürt) yapısına yapı malzemesi olarak hareket ederler. Bu besin maddelerinin eksikliği sağlıkla ilgili ciddi sorunlara yol açar.
Uçucu yağlar – Anti-mikrobiyel, antiseptik ve mikrop öldürücü etkiye sahip.
Phytoncide – antiseptik özelliklere sahip biyolojik olarak aktif elemanları. Sebore ve kepeği önlemeye yardımcı olur.
Glikozit – Kan dolaşımını artırmak ve oksijen ile saç köklerinin sağlamak organik bileşikler.
Quercetin (vitamin P) – anti-enflamatuar etkisi, güçlü bir antioksidan sahiptir.

Saç Yıkama İçin Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

Kesin kontrendikasyonların bulunmaması, istisnasız olarak herhangi saç için soğan maskeleri kullanılmasına izin verir.

Sıkça sorulan soru şudur: Soğan suyunu saç dökülmesinde kaç sıklıkta kullanılır? Soğan karışımı günlük kullanım için uygundur. Kırk prosedür (2-3 ay içinde soğan maskesinin uygulanması) kısa sürede istikrarlı sonuçlar verir. Önleme amacıyla, her hafta soğan uygulamaları mümkündür.

Büyükannelerimiz soğan maskelerini uygun bir şekilde kullanmak için özel öneriler geliştirdiler:

 • Kafa derisi üzerine soğan maskesi uygulayın, saç dökülmesini önleyin. Ancak hala tariflerde soğanın saç uzunluğu boyunca kullanılması gerektiği anlaşılıyor.
 • Soğan uygulamadan önce saç yıkamanıza gerek yoktur. Bunun nedeni, kafa derisi üzerindeki doğal yağlı bir filmdir ve bu da maske bileşenlerinin olası tüm agresif maruziyetini azaltır.
 • Uygulamadan sonra soğan maskelerini daha etkili hale getirmek için duş başlığı ve havluyla örtü kafasını. Geliştirilmiş sıcaklık, besleyicilerin kafa derisine daha iyi nüfuz etmesini sağlar.
 • Kafanın üzerinde 30-60 dakika maske bırakmak yeterlidir. Cilt tahrişi ve kaşıntı olması durumunda harmanın iyice yıkanması gerekir.
 • Saçları ılık veya soğuk suyla yıkayın. Gerekirse organik şampuan kullanın.
Bunlar da var
Neden Göbekleniyoruz, Göbekleri Niye Eritemiyoruz... Kandaki şekeri kontrol eden bu hormonun kandaki seviyesi çok önemli. İnsülin metabolizması bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikt...
Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı ? Haşlanmış pirincin dip suyunun saçı uzattığı söyleniyor. Pek çok ev hanımı saçınızı uzatmak için pirinç suyundan yardım alıyor. Pirincin haşlama suyun...
Yiyerek Zayıflamanın İncelikleri ! Her dönem dikkat etmemiz gerekn nokta. Tam candamarı hatta şahsen benim için öyleler: Bu bilgiler altın bilgi olacaktır diye düşünüyorum abur cubur dü...
Aldatan Koca Nasıl Belli Olur ? Aldatan koca kendini kolayca belli eder. Aslında koca olarak da sınırlamak istemiyorum bu durumu. Aldatan erkekler diyelim ve genel olarak aldatan erk...
Karatay Diyeti Zayıflatır Mı? Canan Karatay zayıflatıyor. Profesör Karatay, kendi adını verdiği diyetinde her şeyden yiyeyerek zayıflamamızı sağlıyor. Karatay diyetinde unlu gıdala...

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir