Kim, Nasıl Çanta Kullanmalı?

çanta modelleri2012 Yılında muhteşem ve kullanışlı çantalar yine moda. Her model, her tip, her renk çanta bulmak mümkün. Nostaljik modeller, vintageye dönüş, modern modeller ve daha pek çok seçenek. Peki sizin çanta stiliniz hangisi? Amaçsızca çanta alıp köşeye mi atıyorsunuz yoksa? Çanta alma ve kullanma klavuzu!
çanta
çanta renkleri

www.kadinsitesi.net Sitesine Aittir.

Çantalar

leopar desen çantalar

Hangi çantayı nasıl seçeceğiz?

Postacı çantası
‘Dilenci torbası’ olarak da bilinen uzun saplı postacı çantalarını bu sezon bir çok kadının omuzlarında görebilirsiniz. En önemli özelliği pratik olması, bu yüzden de özellikle dev boyuttakiler tercih ediliyor. İçine doldurun doldurabildiğiniz kadar, her şeyinizi taşıyor. Asla demode olmuyor, sadece zaman zaman unutulup tekrar hatırlandığını söyleyebiliriz.

www.kadinsitesi.net Sitesine Aittir.

Eğer aktif, sportif bir hayatınız varsa ve sürekli koşuşturuyorsanız bu çanta sizin için çok uygun! Bizden küçük bir tavsiye, açık renklerden uzak durun… Büyük ihtimalle çok sık kullanacağınız için kirlenmesi olasıdır.

Eğer ‘şık bir tarzım var’ diyorsanız: Postacı çantasıyla modern bir hava yakalamak ancak şıklığınızdan ödün vermek istemiyorsunuz demektir… Çözüm her daim asil duran açık renklerde; beyazı ve krem renginde yatıyor. Biraz kirlenecektir ama olsun, şıklığın da bir bedeli var…
Eğer ‘retro bir tarzım var’ diyorsanız: Daha canlı renkleri tercih edin. Fuşya, elektrik mavi, fosforlu sarı veya yeşil… Ya da boyut konusunda abartıya kaçın, XL boylara yönelin. Geçmişe özlem duyan yanınızı bu şekilde kırın.
Eğer ‘klasik bir tarzım var’ diyorsanız: Renkli baskılı bir çanta seçin. Veya macera ruhu taşıyan sade dilenci torbalarını… Sofistike tarzıyla tanıdığımız Ralph Lauren bile bu yaz lekeli, eskitilmiş görünümlü kanvas postacı çantalarına yer vermiş… Hem de pullu payetli kıyafetlerle birlikte kullanılmak üzere!

Alışveriş çantası

İsmi sizi yanıltmasın; paraları saçmaya, ne varsa satın almaya itmesin sakın! İsmini büyük ve kullanışlı olmasından alıyor. Yani içindekileri duruma göre başka çantaya taşımadan, haftanın her günü kullanabildiğimiz bir çanta olduğu için ismi böyle. ‘Tote’ yani taşıma çantası adı da verilen çantaların şimdilerde içleri de inanılmaz fonksiyonel hale getirildi. Cep telefonu, kaleminiz, anahtarlarınız…

Her şeyinizi ilgili gözlere koyabiliyor, kancalara takabiliyorsunuz.

Mümkünse açık renk astarlı bir tane seçin, eşyalarınızı daha net görebilir, kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca her büyük şehrin derdi kapkaç hadiselerine karşı korunmak için mümkünse fermuarlı, uzun sap opsiyonu bulunan bir tane alın. Renk veya desen konusunda seçim yaparken kendi tarzınızın yanı sıra çantayı nasıl kullanacağınızı da göz önünde bulundurun. Eğer elverişli olmasının yanı sıra havalı ve biraz şık olmasını da istiyorsanız parlak, rugan bir tane seçebilirsiniz. Yoksa siyah, bej gibi renkler her zaman çok hoş duruyor… Bu çantanın büyüsü pratik, rahat ama aynı zamanda dişi olmasında yatıyor.

Eğer ‘Rock and Roll’ bir tarzım var diyorsanız: Deri, zımbalı veya kabaralı modeller muhtemelen ilginizi daha çok çekecektir. Ya da kumaş bir çantayı iğnelerle veya yine zımbalarla kişiselleştirebilirsiniz.

Eğer ‘Tam bir moda takipçisiyim’ diyorsanız: Çanta sizin için gerçek anlamda bir tutku objesi… Ve her sezon yeni bir tane almaya bayılıyorsunuz! Gösterişli, cafcaflı renklerde deri çantaları deneyebilirsiniz.

Eğer ‘Sportif’ bir tarzım var diyorsanız: Kumaş ve desen itibariyle sportif izler taşıyan çantaları tercih edin… Yani hafif ve doğal kumaşlar, modern desenler… Detayları inceleyin, bol miktarda fermuar ve cep bu tarzın anahtar detayları arasında…

Minik çantalar

Geçen kış zaten ‘baby bag’ denilen; bileğe (ayak bileklerine bile!) takılan, kemere iliştirilen çantalarla tanışmıştık. Her ne kadar boyutları nedeniyle çok kullanışlı olmasalar da portföy çantalar her kadının kullanmak durumunda kalabileceği bir model. Aslında gündelik hayatta da para, telefon, anahtar ve ruj gibi önemli eşyalarınızı portföy çantaya tıkıştırıp yanınızda ajanda, kitap, bir şişe su ve makyaj çantanızı taşımak için çok trendi olan bez çantalardan kullanabilirsiniz. Hasır ve örgü bu sezon çok moda. Kutu gibi dikdörtgen olanlar, yuvarlak gövdeliler ve uzun saplılar (çapraz bir şekilde takın) keza aynı şekilde gözde! Abiye kullanımda saten kumaşı, pul ve payet işli veya krokodil desenli olanlar en şık tercihler arasında.

Eğer ‘Rahat ve kendinden emin’ bir tarzım var diyorsanız: Kısa saplı minik çantalar size uygun. Hani cüzdan niyetine bileğinize saracak, doğal stil anlayışınızı yansıtacaksınız.

Eğer ‘Dikkatli ve temkinliyim’ diyorsanız: Uzun saplı, çapraz takabileceğiniz çantalar sizin için biçilmiş kaftan. Çantanız gözünüzün önünde olacak ve her hangi bir şeyinizi kaybetme riski de ortadan kalkacak…

Eğer ‘Gecelerin şık kadınıyım’ diyorsanız: Sapsız portföy çantalar adeta sizin için yaratılmış. Portföy çantanızı gece boyunca yanınızda taşıyacak, manikürlü ellerinizden düşürmeyeceksiniz…

Son söz:

Çanta satın alırken dikişlerini mutlaka kontrol edin. Sökülmüş sarkık ipler , gevşek dikişler gelecek için alarm verir!

Kısa saplı kumaş çantaların tutma yerinde fazladan bir kaplama arayın. Deri veya süetle kaplanmış saplar daha sağlam olur!

Anlık tutkulara kapılmayın. Uzun yıllar işinizi görecek kullanşlı modellere yönelin…

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir