Evlilikte Sık Sık Kavga Etmek

Evlilik boyunca sık sık kavga ediyorsanız ve eşinizin kalbini kırıyorsanız dikkat edin zaman içinde eşinizin kalbinde onarılması mümkün olmayan kırıklar meydana getirebilirsiniz. Evlilik basit arkadaşıklar gibi değildir. Eşinize ağzınıza her geleni söyleme lüksünüz yok malesef. Çünkü gece olduğunda eşinize sarılıp uyuyacaksınız.

Şöyle bir düşünün, sizin en yakınınız eşiniz değil mi ?

Hiçbir ilişkide buna evlilik de dâhildir, kavga o ilişkinin tuzu ve biberi olamaz. Kavga etmek yetişkin insan davranışına durumuna uygun bir davranış değildir.

Ama bu kavga değil de tartışma olabilir. Tartışmak entelektüel diyetin en iyi besin maddesidir. Tartışmalara insanların ihtiyacı vardır. Kendini geliştirmek için buna ihtiyaçları vardır. Ama her insan tartışmayı beceremez. Ya dozu kaçar ya da tartışabildiğini sanır. Tartışmayı bilen kişiler; yaşamlarını çok daha zenginleştirebilirler, alternatifleri çoğalır, birbirlerini ve kendilerini daha iyi anlarlar ve tanırlar. Tartışan çiftin çocukları var ise çocuklarına müthiş geliştirici bir rol, model teşkil ederler.

Tartışmalar hangi aşamadan sonra tartışmadan çıkıp kavgaya başlar?

Eşlerin birbirlerine rencide edici tarzda konuşması,
Eşlerin birbirlerinin kişiliğine saldırması,
Eşlerin tartışma esnasında artık birbirlerini dinlemeyip yüksek sesle konuşmaya bağırmaya başladıkları vakit artık olay kavga boyutuna gelmiştir.

Kavgasız bir ortamda sağlıklı bir ortamda olmak ve huzuru sağlamak için eşlerin önce birbirlerini dinlemeleri gerekir. Fikir alış verişi yaparak sakince fikirlerini ortaya koyup tartışarak bunu yapabilirler. Kavgayla hiçbir sorun hallolmaz aksine sorun gittikçe büyür ve çözülmez bir hale gelir.

Eğer hala sorunlarınız devam ediyor ise bir terapiste gitmenizde çok fayda olacaktır.

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir