Evlenenlerin Aşkı Neden Biter ?

Gerçekten Evlilik Aşkı Öldürür mü? Buna ben inanıyorum çünkü bilim adamları d abunu belirtiyor. Evlilik değil aşkı öldüren aslında zaman. Çünkü aşkın ömrü 3 sene ve evliliği boyunca insanla beraber zaman da geçiyor ve elbet de maksimum 3 sene içinde aşk bitiyor ve yerini sevgiye bırakıyor. Sevgi de yoksa çiftler elbet de ayrılıyor..

Toplumda söylenenlerin aksine evlilik aşkı öldürmüyor.

Aşk derken aşktan kastımız ne?

Aşk heyecan içimizdeki coşku… İçimiz de hiç dinmeyen bir coşku, asla uslanmayan bir heyecan, her gün onu düşünmek… Bu tarz bir aşk hastalık gibi sarıyor insanı ve biz bu aşk türünü gençken yaşayabiliyoruz. İlk görüşte aşk, çarpılmak, hayatımın kadınını ya da erkeğini buldum demek diyebilmek, ondan başkası olmaz diyebilmek. Bu duygular aşkın bir nebzede olsa tarifidir.

Tabiî ki de günümüze baktığımızda çoğu evlilikler çok büyük aşklarla başlamıyor. Kurulan yuvalar büyük bir aşk ve tutkuyla kurulmuyor. Artık mantık evliliği dediğimiz bir şeyde var. Yapılan istatistiklere bakıldığında mantık evliliklerin süresi aşk evliliklerine göre daha uzun süreli devam edebiliyor. Ama bu demek değil ki aşkla başlayan evlilikler daha mı çabuk bitiyor. Hayır değil tabiî ki.

Aşk evliliğinde ilk duygulardan biri karşındaki kişiyle kendini tek vücut gibi görmen ben olmadan o, o olmadan ben olmam gibi, düşüncelerden bir zaman sonra kişi hayal kırıklığına uğrayabilir. Kişiyle aynı evi paylaşmaya başladıktan sonra bunu daha net görebilir insan. Örneğin; eşinizin diş fırçalama şekli, ev içindeki dağınıklığı, yemek yeme şekli kişiye farklı gelebilir. Çünkü onun hayalinde canlandırdığı sevgili eş adayı böyle olmayabiliyor. Buda insanı hayal kırıklığına uğratıyor. İşte tamda bu sırada o büyük aşkın büyüsü bu sırada yavaş yavaş yok olmaya başlıyor.

Ama bu aşkı koruman tamamen çiftin elindedir. Biz iki farklı insanız. Zevklerimiz ayrı yemek yeme şeklimiz, titizliğimiz farklı, renklerimiz farklı olsa da biz özeliz birbirimiz için özeliz diyebiliyorsa çift bu aşkı koruyabilir. Çünkü onlar ne kadar farklı olsa da bir çiftler ve birbirleri için özeller. Ve bu sırada romantizmi korumak da çok önemlidir.

Evlendim nasıl olsa benim karım veya evlendim nasıl olsa benim kocam sevdiğimi söylemeye çok lüzum yok ya da sürpriz yapmaya çok gerek yok gibi düşünmemek lazım. İnsan sevdiğine her fırsatta onu sevdiğini söylemeli. Sürprizler çok sık olmasa da en azından özel günlerde mutlaka yapılmalı.

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir