Dukan Diyetinde Seyir Evresi ve İzinli Sebzeler

seyir evresiProtein diyetinde Dukan protein diyetini yapıyorsanız ve ilk evre olan saldırı evresini geçmişseniz şimdi sıra ikinci evrede. Yani Seyir Evresinde. Tek seferde vermek istediğiniz ağırlığa non-stop ulaşmayı sağlayan bir “alternatif protein” diyeti önderliğinde seyir aşaması. Seyir aşamasında hangi sebzeler yenir, neler yasaklıdır?

Seyir Evresinde Faz Ritimleri

5PP + 5PV
Beş gün, her alternatif orijinal ritm . Ancak beş gün gibi uzun bir süre takip etmek zor olacaktır olarak kabul edilir ve yüksek motivasyon gerektirir.
1PP + 1PV
Dr. Genellikle 5 / 5 ‘e benzer etkileri vardır dieter kolay iken Dukan şimdi, bir gün ritim tercih ediyor.
2PP + 5PV
Bu ritim, yaşlı ve / veya zayıf ve çok kilo zorunda değilsiniz insanlar için iyidir . Kilo kaybı, diğer ikisinden daha yukarıda olsa bu yöntemi kullanarak yavaş olacaktır .
Sebze ve Protein gün

İzin sebzeler şunlardır:

Enginar
Kuşkonmaz
Patlıcan
Brokoli
Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası
Kereviz
Hindiba
Dolmalık kabak
Salatalık
Rezene
Taze fasulye
Pırasa
Mantar
Soğan
Peppers
Kabak
Turp
Salata yaprakları
Kuzukulağı
Soya fasulyesi
Ispanak
İsveçli
Pazı
Domates
Şalgam
Aşırıya kaçmadan İzin Veriliyor; havuç ve pancar.

Seyir Faz Diyet Kuralları

Artık günde 2 çorba kaşığı yulaf kepeği alımını artırabilir.

Önerilen bir başka değişiklik Hergün 30 dakika tempolu yürüyüş, egzersiz 20 dakika artıyor.

İzin Çünkü sebze proteini üretmek PV günden itibaren ortadan kaldırmaz. Sonra bir nedeni Protein ve Sebze Saf Sebze denir.

Dukan’da izin verilen sebzeler nelerdir?

Seyir evresinde yeşil soğandan rokaya, maydonozdan naneye kadar herşey serbest, sebzelerden domates ,lahana, kabak, pırasa, patlıcan dolmalık biber vs hemen hemen hepsi serbest ve sınırsızdır. Sınırsız derken kitapda serbest diye sürekli koca koca kaseler dolusu yeşil salata yemenin diyete uygun olmadığı yazılmış sınırsız tanımı doyana kadar olarak olsa sanırım daha iyi olabilir.

Seyir Devresinde yasaklı gıdalar

Tabiki unlu gıdalar , şekerli gıdalar, meyveler, patates, mercimek, mısır, bezelye, baklagiller.

Seyir Evresi nasıl yapılır

Seyir devresi Dukan’da en karışık bölüm diyebilirim. Seyir devresinde iki ayrı hızda kilo verme bölümü var diyebiliriz. En hızlı kilo verdiren hali 5+5 olarak açıklanmış. Yani 5 gün protein + 5 gün protein ve sebze karışık beslenme seyir evresinde en hızlı kilo verdiren formül.

Fakat 1 hafta boyunca atak devresi yapmış birisinin 5 gün protein yeyip, 5 gün karışık beslenmesi bıktırıcı olacaktır. O yüzden tavsiye edilen 5+5 olsa da 1+1 en sık yapılan hali denilebilir.

Seyir Evresi kaç gün sürer?

Bunun cevabı kesin değil hedefteki kiloya ulaşana kadar denilebilir ya da dukan testini yaptıysanız Dukan haritanızdan doğru cevabı bulabilirsiniz.

Yulaf Kepeği

Atak devresinde olduğu gibi günde 2 kaşık yulaf kepeği yiyeceklere karıştırıp yenilebilir.

Egzersiz

Kitapta günde 30 dakikalık yürüyüşün şart olduğu yazılmış, eğer durağanlık dönemine girip kilo vermeniz durduysa yürüyüşünüz 60 dakikaya çıkarmanız gerekecektir.

Ne kadar kilo verilir?

Bu cevaplaması en zor sorulardan birisi eğer 20 kilonun üzerine vecekseniz, haftada 1 kilo verilmesi lazım. Rejimin ilk dönemi en hızlı kilo verilen bölümdür 2 aydan kısa bir sürede 10 kilo verilmesi normal sayılabilir. Adet dönemi ve menapoz kilo vermede yavaşlatan etkenlerden iki tanesi.

Örnek yemekler

Kitapta neredeyse tek bir tarifin bile Türk ağız tadına uygun olmadığını söyleyebilirim. Ama Türk mutfağına uygun bir kaç yemek yazmak isterim

Protein günlerinde malum çok yazdık ızgara etler, az yağla pirilmiş et soteler, ciğer kavurma, fırında tavuk, fırında ve ızgarada pişmiş yağsız ekmeksiz köfteler.. vs vs..

Seyir Evresinde yemek olarak sadece sebze yemek yok mutlaka etlerle beraber yenmeli yanında salata ayran yoğurt, diyet kola yenilebilir..

Lahana sarması, içine kıymadan yapılmış bir içle hazırlanabilir..

Karnıyarık patlıcan başına bir tatlı kaşı yağı geçmemek kaydıyla az yağlı bir kıyma ile hazırlanabilir
Bamya pırasa taze fasülye kabak dolmalık biber karnıbahar brokoli brüksel lahanası gibi yemekler az yağlı ve etli olatak yapılmalı. İçlerine un kesinlikle konulmamalı yine elimizdeki malzemelerle sebze çorbaları yapılabilir tatlandırmak için içine krema yerine süt konulabilir..
Not : Dukan yüksek protein içeren bir diyettir, bu diyetin size uygun olup olmadığını doktorunuza danışın lütfen.. Kaynak: annekaz.com

Bunlar da var
2012 Oje Modası ve Desenli Ojeler Desenli oje yapmak oldukça kolaydır. Sağlamış olduğunuz malzemelerin kullanımı oldukça kolay olduğundan sadece 10 dakika içerisinde ojenizi hazır hale...
DR.ENDER SARAÇTAN ZAYIFLAMA ÇAYILARI Zayıflama çaylarına dair kilo olarak ortalama değerler verilmektedir. Bunlar kullanılan bitkilere göre değişmektedir. Bu bitkilerden bazıları; biberiy...
İkizler Burcu Kadını ve İkizler Burcu Erkeğinin İl... İki ikizler burcu bir araya gelirse ne olur ? İşte size iki hava grubu iki havai iki sosyal insan.. Kadında ikizler erkek de.. Bu evlilik ve aşkta bol...
2016 Yılında Gelinlikler, Gelin Saçı Ve Makyajı... 2016 yılında gelinlik modellerinde trendler neler, gelinler hangi saç modellerini tercih ediyor, gelin saçları nasıl ve gelin makyajında son moda ne? ...
Bunları Yemeye Sakın Alışmayın ! Zayıflamak için bazı hobilerimizden vazgeçmek zorundayız. Özellikle yeme konusunda vazgeçemediğimiz lezzetli atıştırmalıklarımızdan kesinlikle vedalaş...

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir