BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Ben hasta olmuyorum diyip de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çabalar sarf etmemek eli kolu bağlı olmak doğru bir davranış değildir. Bizler hepimiz bu sistemimizi güçlendirici hareketlerde bulunmalıyız her an ne mikrop kapacağımız ya da hastalık sahibi olacağımız belli değildir. Bizler dikkatlerimizi elimize almalı ondan sonra da olacaklara tevekkül etmeliyiz.
Meyve ve sebze tüketimlerimizi arttırmalıyız. Mevsimsel olarak meyve sebze tüketimleri taze olmasına dikkat edilmelidir. Taze olan sebzelerden de sebze çorbaları yapabilirsiniz. Öğle yemeklerinde olsun akşam yemeklerinde olsun doyurucu olmakla beraber lezzet verici de olurlar. Özellikle sebze tüketimleri çok önemlidir bağışıklık sistemimiz için.

Omega 3 yağları ile kalp de destek altına alınmalıdır. Ton balığı, somon, ceviz, hamsi, semizotu, ıspanak gibi ürünlerde de bulunmaktadır. Bunlarında haricinde ek olarak hap şeklinde de alabilir tüketebilirsiniz.

Kola gibi gazlı içecekleri az tüketmelisiniz. Asitten uzak kalmalısınız. Bu tür içecekleri tüketirken pipetle içmeye özen göstermelisiniz. Dişleriniz içinde mideniz için de çok zararlıdır.

Mineral alımlarına dikkat etmelisiniz. Kırmızı et, tavuk, yumurta, kereviz, roka, kuru baklagiller, tam tahıllar, ekmekler, balık, badem, ceviz, kuru kayısı gibi ürünlerden tüketerek faydalanabilirsiniz.

Uyku düzenlerinizi ayarlamalısınız. Düzenli akşamları yatıp sabahları da düzenli kalkmalısınız.

Kilonuzu dengede tutmaya çalışmalısınız. Kilo kaybı ya da birden kilo alma gibi durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacaktır. Bu kesişme de evet hastalıklar sizinle olabilir. Ya da yakalanabilme ihtimalleriniz doğabilir. Dikkat etmeniz gerekmektedir.

Egzersiz spor ve bolca hareket olmalı hayatınızda. Bağışıklık sisteminin elleri bu unsurlara da uzanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre hareket eden spor yapan kişiler de hasta olma ve hastalık ihtimallerindeki oran çok ama çok daha az olmaktadır.

Sitenin Meleği.

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir