Yeşil çay içmek zayıflatıyor mu?

Yeşil çay 10 sene öncesine kadar çok da yaygın bir içecek değildi. Ülkemizde 5i 1 yerde çay, sonrasında 6sı ve 9u bir yerde çay tarifleriyle iyiden iyiye popülerleşti. Tanındı ve satışı da yaygınlaştı. Zayıflama diyetlerinde, form tutmaya yönelik beslenmede ve sağlıklı yaşamda yeşil çayın yeri iyice pekişti. Yeşil çay hakkında yapılan bilimsel çalışmalar da her sene daha da geliştirildi. Yeşil çayın bileşenleri, içeriği ve faydaları artık herkesçe biliniyor. Kanıtlanmış faydaları, yeşil çayı daha da değerli kılıyor.

Yeşil çay gerçekten zayıflatıyor mu

Maalesef yeşil çay zayıflatmaz. Diyet yapmıyorsanız, ekstra hareket etmiyorsanız, sağlıklı beslenmiyor ve hareketsiz bir hayat sürdürüyorsanız evde oturup, bardak bardak yeşil çay içmek, böbreklerinizi yormaktan öteye geçmez. Her şeyin fazlası gibi yeşil çayın da fazlası doz aşımına giriyor. Aşırı yeşil çay içmenin yan etkileri var. Yüksek tansiyon, çarpıntı, kalp ritm bozuklukları, anksiyete, uykusuzluk ve depresyon gibi sağlık sorunlarınız varsa yeşil çayı abartmamalısınız. Çünkü yeşil çay bu hastalıkları tetikliyor. Fazla yeşil çay içmek tansiyonu yükseltiyor. Kafein içeriğinden dolayı, yeşil çay uykusuzluk yapıyor.

Zayıflamak için diyet yapın

Zayıflamak için ilk şart alınan kalori miktarını azaltmaktır. Her gün aldığınız kaloriden 300-500 kalori azaltsanız zaten fazla bir şey yapmanıza gerekmiyor, zayıflıyorsunuz. Kilo vermenin mantığı alınan kalori miktarının, harcanan kaloriden az olmasıdır. Her gün 2000 kaloriye ihtiyaç duyan bir kadın, 1400 kalori almaya başlarsa, haftada 1 kilo verir. Bu da ayda 4 kilo yapar. Olması gereken de budur. İşte bu noktada yeşil çay devreye girer. Diyette yeşil çay içmek, diyeti destekler. Zayıflamayı kolaylaştırır ve yakılan yağların vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Yeşil çay metabolizmanın hızlanmasını destekler

Yeşil çay içmek, yavaş metabolizmaya olumlu etkilerde bulunur. Zayıflamak için diyet yaparken, yeşil çay içmek sizin daha sıcak ve yağ yakan metabolizmaya sahip olmanızı sağlar. Bu noktada her gün en az 2 litre de su içmelisiniz. Bol su içmek selülitlerinizin çözülmesini de sağlar. Hem yeşil çay için, hem de bol bol su tüketin. Her gün en az 40 dakika yürüyün. Kiloların gittiğini göreceksiniz.

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir