Detoks nasıl yapılıyor

detoks nasıl yapılırDetoks aslında en basit tanımıyla bana göre arınmaktır. Vücudu hazır gıdalardan, zararlı ve işlenmiş her türlü fabrikasyon üründen arındırmaktır. Temizlik ve sağlıktır. Detoks yapmak zor değildir üstelik. Hem sağlıklıdır ve hem de hayatı inanılmaz güzelleştirir. Siz de detoks yapmak istiyorsanız detoks yapmanın birkaç kolay yolunu burada öğreneceksiniz. İşte detoks ve detoks yapmanın yararları.

Yeşil içecek içmenin size ne faydası var?

Green for Life kitabının yazarı Victoria Boutenko hasta olan eşi ve kızını iyileştirmek için ne yapabilirim diye araştırırken çiğ beslenmeyi (raw food) keşfediyor. 3 ay sonra kızı ve eşi iyileşiyor ve 7 sene çiğ gıda ile besleniyorlar. 7 senenin sonunda yine biraz enerji düşmesi yaşanıyor ve kadın tekrar başlıyor araştırmaya, nedir beslenmelerindeki eksiklik diye.

Yeşilliklerin suyunu sıkıp, meyve suları ile karıştırarak ideal karışımı buluyor ve ailenin enerjisi tavana vuruyor. Bu içecekleri işe götürdüğünde iş arkadaşları da içmeye başlıyor ve hepsinin rahatsızlıkları iyileşmeye başlıyor. (Benim yaşadığım tecrübede, 13 gün yeşil sıvı detoksu yaptıktan sonra başımda sonradan çıkmış olan et beni yok oldu. Düşünün bu kadar etkili bir arınma…)

Yeşil içecekler vücuda nasıl fayda sağlıyor?

Sıvı Orucu
Sindirimi durduruyoruz. Sindirim durunca vücut bununla uğraşmıyor ve enerjiniz size kalıyor. Bir et yemeği 6-8 saat, sebze yemeği 1-2 saat, karbonhidrat yemeği 3-4 saat ve meyve yarım saatte sindiriliyor. Düşünün ki bunu her gün en az 3 kere, aylarca ve yıllarca yapıyorsunuz.
detoks nasıl yapılır
Oksijen – Enerji
Öncelikle koyu yeşillerin içinde çok yüksek oranda klorofil var. Klorofil bizim kanımızda oksijen taşıma görevi gören hemoglobin ile bir molekül farkla aynı yapıda (Zayıflamada PH Mucizesi adlı kitaba bakınız). Dolayısı, bu yeşillerden içtikçe kanımızın oksijen taşıma kapasitesi artıyor. Oksijen vücutta daha alkali bir ortam ve daha çok enerji demektir. Kanser hücreleri asidik ortamda çoğalabiliyor alkali ortamda değil.

Lif
Yeşillerin içinde yüksek oranda lif var ve lifli yeşilliklerin suyu yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve demir içerir.

Kilo verme
Yeşil detoks sıvı orucu şeklinde uygulandığında 1 haftada ortalama kadınlara 4-6 erkeklere 6-8 kilo verdirebiliyor. (Tabii ki yaş, boy, kilo, metabolizma, genetik, cinsiyet vs. durumlarına göre istisnalar olabilir.) Yaz için hala kilo veremedim diye düşünmeyin, 1 haftada yeşil detoks ile hafifleyebilirsiniz.

İçeceklerinizi hazırlarken
Kullandığınız ürünler organik olsun. Ben şahsen bu konuya çok dikkat etmiyordum. Ancak, Bodrum’daki manavlardan birinde gördüğüm muhteşem görünümlü çilekler yarısı beyaz yarısı kırmızı, kokusuz ve tatsız çıkınca bu konuyu daha ciddi düşünmeye başladım. Ayrıca, her şeyi sezonunda yemeli. Bunu da maalesef bir şehir kızı olarak hiç bilmezdim. Mutlaka bu konuyu araştırın derim. Hormonlu yemekten kızlar 10 yaşında regl olmaya başladılar, erkeklerde göğüs oluşmaya başladı.

Ne yersek O’yuz. Tatsız tuzsuz saman gibi hormonlu şeyler yiyince maalesef hücreler asla doymuyor ve hem fiziksel hem duygusal bazda hiçbir zaman doymayan sürekli arayışta, aç ve mutsuz insanlar haline geliyoruz. Susayan birine su dışında her şeyi öneriyoruz; ayran, meyve suyu, asitli içecekler, kahve vs. Oysa o susuzluğu doyuracak olan tek şey su. Sonuçta organik ve sezonunda yenen ürünler ile beslendiğinizde hücreler tam anlamıyla doyuyor ve yemeğe daha az ihtiyaç duyuyorsunuz.

Önümüzdeki aylarda yiyebileceğimiz sezonluk yiyecekler şöyle;

HAZİRAN
Enginar, taze patates, marul, taze fasulye, dolmalık biber, bamya, vişne, şeftali, mısır, mürdüm eriği, salatalık, erik, çilek, havuç

TEMMUZ
Kiraz, vişne, karpuz, kayısı, sarımsak, mısır, kavun, üzüm, böğürtlen, incir, ceviz, dut, enginar, bezelye, marul, kırmızı erik

AĞUSTOS
Mürdüm eriği, üzüm, bamya, dut, iç bakla, taze ceviz, incir, fındık, kiraz

Tartışın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir